Karın Ameliyatı Uygulamalarında Öncesi ve Sonrası

Karın germe ameliyatları, işlemin yoğunluğuna göre yaklaşık olarak 1,5 ile 3 saat arasında süren estetik uygulamalardır. Genellikle hekimin de karar vermesi ile genel anestezi yöntemi ile işlem yapılmaktadır. Sağlık durumunda problem olmayan kişilerde, obez statüsünde olmayan kişilerde, hemen hamile kalmak istemeyen bayanlarda rahatlıkla karın germe ameliyatı uygulanabilir. Hastalar yaklaşık olarak ameliyat sonrasında birkaç saat içinde kendine gelmektedir. Yatış süresi ile 2 veya 4 gün arasında seyretmektedir. Hasta, drenin çıkarılmasından sonra taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında 6 hafta boyunca karın korsesi giyilmesi çok önemlidir. Öte yandan, bu ameliyatlarda ameliyat yerinin enfeksiyon kapması en sın görülen olumsuzluklardan olduğundan, antibiyotik alınması gerekmektedir.

Ameliyat sonrası süreçte hastanın karın bölgesini zorlamayacak egzersizleri yapmaması ve dikkatli davranması önemlidir. Ameliyatın ardından 4. gün banyo yapılabilir. Öte yandan, dikiş izleri de mutlaka hekim tarafından alınmalıdır. Kesinlikle doktor dışında hasta tek başına ellememelidir. Dik pozisyonda yatmamak gerekmektedir. Kişiler iki haftalık bir süre sonunda normal şekilde aktif iş yaşamlarına dönebilmektedir. Bu anlamda, kişilerin yaşamını kısıtlamayan uygulamalardır.

Karın germe ameliyatı sonrasında, şişlikler tamamen altı ay içinde yok olmaktadır. 3 ay boyunca zorlayıcı sporların yapılması uygun değildir. Bu anlamda, düzenli yürüyüş yapmak en sağlıklı olabilir. Ameliyat öncesinde, hekim hastanın durumunu inceleyerek, ameliyata karar verir veya hangi operasyonun yapılması gerektiği tespit edilir. Hasta karın bölgesinde başka bir ameliyat geçirmiş olabilir. Bu durum mutlaka hekim tarafından incelenir. Öte yandan, ameliyat öncesinde özellikle anestezi işlemini olumsuz etkileyecek bazı ilaçların kullanılması da sakıncalıdır. Öte yandan, kadınların regl dönemlerinin ameliyata denk gelmemesi de son derece önemlidir. Bu noktalar dikkate alınarak ameliyat işlemlerine karar verilir.

Blog içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.