Karın Ameliyatı

                Karın germe ameliyatı, 30-60 yaş arası sağlık problemi olmayan her bireye yapılabilir. Yaşlılık, hızlı kilo alıp verme, doğum gibi durumlarda karnın alt ve orta bölgelerinde yağ birikmesi, deri gevşemesi, çatlaklar oluşmaktadır. Ameliyatlarla bu yağlanmış bölgedeki deri alınarak, gevşeyen ve elastikliğini kaybeden karın kasları da özel bir yöntem ile tekrar dikilmektedir.

Karın kasları esnekliğini kaybedip birbirinden ayrılmaya başladığında esnekliğini kaybeder ve karın bölgesinde bombeleşme oluşur. Sık sık kilo alıp veren ve doğum yapan kişilerde de ciddi derecede çatlaklar oluşmaya başlar. Bu bireyler karın gerdirme ameliyatı ile sorunlarından kurtulabilirler. Aşırı obez olmayanlar, şişman karına sahip olanlar, karın bölgesindeki deride ciddi sarkma, gevşeme olanlar karın germe operasyonu yaptırabilirler. Eğer işlem uygulanacak hastanın bel ve üst karın bölgesinde fazla yağlanma varsa bunun öncesinde yağ aldırma işlemi de birlikte uygulanabilir. Liposakşın da bir yağ aldırma yöntemidir. Operasyon öncesinde sigara kullanımı bir süre bırakılmalıdır. Ayrıca derinin de istenen gerginliğe getirilebilmesi için cilt incelenerek, varsa hastaya fazla kiloları verdirilmelidir. Ameliyata iki yöntem uygulanır. Mini ve tam karın germe yöntemleri. Göbek deliğinin üst kısmında yer alan sorunların ve karın kaslarının birbirinden aşırı uzaklaştığı durumlarda uygulanan yöntem tam karın germedir. Bu yöntemle cilt dokusu gerdirilir, karın kasları sıkılaştırılır ve üstteki karın derisi aşağı doğru gerdirilip dikilir. Ameliyat sırasında mutlaka genel anestezi uygulanır. Fakat karın bölgesindeki bozulmalar göbek deliğinin altındaysa ve çatlak, sarkma, gevşemeler hafif durumdaysa bunun için de mini karın germe uygulanır.

Hasta ameliyat sonrasında birkaç saat içinde kendine gelmektedir. Ameliyatın 2. ama genellikle 3. Günü drenler çıkarılır ve hasta sonra taburcu edilir. Bandajlar çıkarıldıktan sonra yaklaşık 6 hafta boyunca karın korsesi giymek gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.