Karın Gerdirme Ameliyatı

Karın gerdirme ameliyatı abdominoplasti ve tummy-tuck olarak da bilinmektedir. Genellikle doğum sonrası karın derisinde çatlak ve sarkmalardan, karın gevşekliğinden şikâyet eden kişilere uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu ameliyatlar artık oldukça yaygınlaşmıştır. Karın germe ameliyatı iki farklı şekilde yapılmakta ve kişinin isteklerine göre ya da sağlık durumunun gereklerine göre bu ameliyat şekillenmektedir. Bun ameliyatlar full abdominoplasti ve mini abdominoplastidir. Full abdominoplasti ile karın bölgesindeki sarkmalar ve çatlaklar ortadan kaldırılır, sarkmanın göbek altında olduğu daha hafif şikâyetler için ise mini abdominoplasti uygulanır. Bir başka karın germe çeşidi ise ileri obez kişilerin midelerine yapılan müdahaleler sonrası ortaya çıkan, karın bölgesindeki fazla kilolar ve oluşan fazla yağ sağlık sorunlarını da beraberinde getiren sorundur. Çok hızlı alınıp verilen kilo sonrası oluşan rahatsızlığı gidermek için yapılan ameliyat oldukça kolay fakat bazı gerekliler barındıran bir ameliyattır. Ameliyat bittikten sonra hasta bir gece hastane istirahatı yapıp, taburcu edilmektedir.

Bu ameliyatlardan önce eğer kilonuz obezlik sorununa varmışsa belli bir kilo vermeniz istenebilir ya da farklı bir yöntem izlenmeye karar verilir. Bu tarz ameliyatlar sonucunda da karın bölgesinin ön duvarında gevşeme ve sarkma meydana gelmektedir ve bu ameliyatlar bu sorunları gidermektedir. Ameliyatlarda anestezi yöntemi kullanılır. Risk tespiti için kişi ameliyattan önce birçok ameliyata girer.

Karın germe kolay fakat oldukça ciddi bir ameliyattır. Doğum sonrası sarkmalar için ameliyat olmak isteyen kadınların 1 yıl beklemesi önerilmektedir. Ödemlerin kaybolması, hormonların dengesine oturması yaklaşık 6 ay – 1 yıl sürdüğünden tam anlamıyla normale dönmesi beklenir bedenin. 50 yaşından sonraki bireylerin sağlık durumları uygun değilse ameliyat önerilmez fakat ısrar durumunda hastaya riskli durum için imza atılarak ameliyat uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.