Karın Gerdirme Riskleri

                Gün geçtikçe gelişen teknoloji kendini tıp alanında da göstermeye başladı. Tıp alanında yaşanan gelişmeler hiç kuşkusuz hepimizi hayretlere düşürüyor. Yaşanan bu gelişmeler tıbbın her alanında kendini gösterdiği gibi estetik cerrahisinde de yerini aldı. Açık ya da kapalı tüm operasyonlarda eskiye göre daha kısa daha kalıcı sonuçlar elde edilirken operasyon sonraları da hastalar için daha kolay hale geldi. Karın germe ameliyatı da gelişen tıp imkânlarıyla günden güne daha kolay hale gelen operasyonlardan bir tanesi.

Her yaştan erişkine yapılabilen karın gerdirme ameliyatı için öncelikle bazı fiziksel ve ruhsal yeterlikler gerekir. Estetik cerrahları tarafından öncelikle bir dâhiliye uzmanı ve psikoloğa yönlendirilen hastaların karın germe operasyonuna fiziksel ya da ruhsal engel teşkil edebilecek bir durumları olup olmadığı araştırılır. Tüm tahlil ve tetkikleri yapılıp ruhsal durumu da elverişli olan bireyler için ameliyatın önünde hiçbir engel kalmaz. Özellikle yirmi yaş üstü bayanlarda tercih edilen bu operasyonlarda hamilelik sonrası oluşan sarkmalar, kilo alıp verme sebebiyle karın bölgesinde oluşan deri gevşeklikleri, çatlaklar ya da yağlar giderilebilirken aynı zamanda gevşeyen karın kasları da dikleştirilebiliyor.

Aşırı obez olmayan tüm bireyler, karın bölgesinde sarkmalar ve gevşemeler olanlar, hamilelik sonucu karınlarındaki bombelerinden şikâyetçi olanlar tarafından rahatlıkla tercih edilebilecek bu operasyonların tüm operasyonlarda olduğu gibi riskleri de vardır. Karın bölgesine atılan dikişlerin açılması, dikişlerin mikrop kapıp iltihaplanması, karın bölgelerinde biriken kirli kan ve sıvılar bu risklerden bazılarıdır ancak operasyon sonrası olarak adlandırılan dönem dinlenilerek, gerekli tedavi ve kontrollere katılarak geçirilirse bu riskler de ortadan kalkar. Karın gerdirme operasyonlarını düşünenlerin ne olursa olsun öncelikle bir estetik cerrahına görünmesi ve doktorun da fikirlerini alması önemlidir. Bilinçsizce yapılan operasyonlardan kaçınılmalı, karşılaşılabilecek riskler doktorlardan dinlenmeli ve operasyona daha sonra karar verilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.