Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı, estetik cerrahlar açısındankarın derisinde çatlaklar ve sarkıklık olan hastalarda ideal sonuuç verdiği için tercih edilen yöntemlerden birisidir. Karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı zayıf kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kilo verdirici veya zayıflatıcı bir ameliyat değildir. Aşırı kilolu hastaları ameliyat öncesi kilo verdici diyet ve egzersiz yapmaları tercih edilmektedir. Göbek va karın görünümünü tatmin edici şekilde düzelten bu ameliyat kalıcı iz bırakır ancak iin yeri iç çamaşırının içinde kalacak şekilde ayarlanmaktadır. Karın germe ameliyatı esteteik ameliyatlar, rahim ve yumurtalık ameliyatlerı ile bilriktede yapılabilmektedir. Estetik cerrahlar ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-5 saat , kısmi germe ise 1-2 saat sürmektedir. Sıklıkla mayo içine gizlenebilen bir kesik hattı ile buna ek olarak göbek çevresine yuvarlak bir kesim yapılamaktadır. Nadiren de olsa tam karın germe ameliyatlarında göbek yerini değiştirmek gerekmeyebilmektadir.karın kadslarındaki zayıflık veya fıtıklaşmalar takviye edilerek onarılmakta fazla deri yağ dokusu ilebirlikte kesilerek vucüttan atılmaktadır. Daha sonra kaldırılan deri ve yağ dokusu altına sıvı ve kan toplanmasını minimuma indirgemek için iki adet lastik dren denilen borular yerleştirerek, deri ve deri altı dokular dikilmektedir.

Riskler ve muhtemelkomplikasyonlar denilen karın germe ameliyatı sonrası beklenmeyen ancak olası  olaylar alternatif takviyelerde de ameliyatı risklerini taşımaktadır. Bu komplikasyonların görülme durumu hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Amekliyat öncesi iyi değerlendirme yapılırsa bu riskler en aza inmektedir. Enfeksiyon ve kanama gibi durumlar nadir görünmekte, yara iyileşmesinde gecikme görülme durumunda ikinci bir ameliyata gerek duyulabilmektedir. Sigara içenlerde ciilt kaybı ve yara iyileşme süresi çok daha zor olmaktadır.

Blog içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.