Karın Germe Ameliyatı Nedir

Hazırlık: Karın ultrasonu ve akciğer filmi çektirtin. Aspirin ve kan sulandırıcılar almayın. Sigarayı 10-15 gün hiç içmeyin. Bir gün önceden ya bağırsak temizliği(larman)yapın yâda iki gün önceden yumuşak, sulu beslenmeye geçin. Anestezi doktorunuzla görüşüp ön tetkiklerinizi yaptırtın.

Anestezi şekli: Genel anestezi

Ameliyat süresi: 2-3 saat

Hastanede yatış: 1 gün

Ameliyat sonrası

Ağrı: Normalde ağrılı bir operasyondur. Ancak yıllardır karın içine yaptığımız ağrı kesici bir karışım ameliyat sonrası döneminde minimal ağrılı hale getirdi. Ağızdan alınıcak antienflamatuar ilaçlar rahat etmenizi sağlayacaktır. Sizi sıkan tek şey ise ameliyat tekniğinden ötürü 3-5 gün cenin pozisyonda, luhun gibi hafif öne bükük hareket etmeniz gerekliliğidir. Bu karnınızın duvarını sağlamlaştırma operasyonunun ve kalıcılığı arttırmanın şartıdır.

Pansuman: Eve bir korseyle gideceksiniz.Bu3-4 hafta kalacak. Pansumanlar bunun altından ve 4-7 gün sonra çıkartılacak. Dren takılıysa eğer, eve giderken o da çıkarılmış olacak.

Dikişler: Alınması gereken dikişler varsa 7-12 gün arası alınacak. Bazen kendiliğinden eriyen dikişler atılabilir.

Normale dönüş: Ertesi günden itibaren yumuşakça hayatın içine sokmaya çalışsakta 3-4 gün istiharat etme modunda olacaksınız. Birlikte 10 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Genede bu ameliyatın yankıları 10-15 gün sürecektir. Spora bir ay sonra başlayacaksınız. Araba kullanmak 15 gün sonra.

En ideal haliniz:3 hafta sonra bizi unutmaya başlarsınız. Şişlikleriniz giderek azalmıştır. En ideali izlerle birlikte 2-4 aydır.