Karın Germe / Abdominoplasti Operasyonu Olmak İstiyoruz Ama?

1-Karın germe girişimleri bir obesite tedavisi değildir. Karnınızda abartılı bir sarkma yoksa önce kilo sorununuzu halletmelisiniz. Çünkü obez tanımı içersinde estetik sorunların dışında kalp-damar, solunum ve metabolik problemleride barındıracağı için her aşamada riskleri içerir. Bazen kilo vermeye dirençli hastalarda göbekteki aşırı sarkmalar beden yıkımını azaltmak için kestirip atılabilir.İstisnai bir durumdur.
2-Sorunlarınıza eşlik eden ciddi başka hastalıklarınız (hiper tansiyon,solunum sorunları,kontrolsüz diyabet,akut enfeksiyonlar,kronik hastalıklar vb)varsa öncelikle bunlar kontrol altına alınıp,değerlendirilmelidir.
3-Her ne kadar yenide çocuk doğurmaya engel değilsede yakın zamanda hamile kalmayı planlayanlar için bu operasyon gerekli değildir.Doğum sonrası için düşünülmelidir.
4-İzleriniz olacak.Gerçi bunlar sezaryen izi ile aynı seviyede ve bikini içine gizlenebilir durumda.Ama hafifçe öne eğildiğinizde karın bölgenizdeki fazlalıklar yanlarda nereye doğru ve nereye kadar uzanıyorsa o kadar iziniz olacak demektir.Az doku çıkartmaya çalışmak yada az iz’ belirsizlik demektir.Çünkü bazen bu durumda operasyon sonrası oluşabilecek hafifte olsa asimetrileri ve izlerin yanındaki potlukları düzeltmek için yapılabilecek rötuşların sonucu kısa tutulmaya çalışılan iz, yanlara doğru tekrar uzatılmış olacaktır.Karar vermelisiniz.Sarkmış,çatlakları olan deforme bir karın mı izli ama sorunları giderilmiş fit bir beden mi?
5-Geçirilmiş eski karın bölgesi ameliyatlarının özellikle göbek üstü kesi izleri karın germe ameliyatının dinamiğini etkileyebilir.Değerlendirilmelidir.
6-Sigara içmemelisiniz.En az 2-3 haftalıksigarasız bir hayatı kurgulamalısınız.
7-Bedeninizin merkezini ve çevresindeki yapıları /meme,bel,basenler,uyluk etkileyen radikal bir girişimdir.Neyi,ne kadar düzelttirmek istiyorsanız karar vermelisiniz.