Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatıKarın germe operasyonunda karındaki sarkan tüm deri ve yağ dokusu çıkarılmakta, karındaki kas dokusu gerginleştirilmektedir. Bu operasyonda sarkık karın düzeltilmekte, kişi düz bir karna sahip olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı kimlere yapılır?

Karın derisinde yağlanma, sarkma ve çatlak oluşan, diyet ve egzersize cevap vermeyen, vücut hatları düzgün olmayan kadın ve erkeklere bu ameliyat yapılabilir. Özellikle birkaç kez doğum yapmış ve bu nedenle karın bölgesinde sarkmalar ve çatlaklar oluşmuş, karın kasları zayıflamış olan kadınlarda son derece faydalıdır. Operasyon sonrası yeni bir hamilelik düşünen bayanlarda, tekrar karın deformasyonu olabileceğinden ameliyat doğum sonrasına ertelenmelidir.

Karın germe ameliyatı’nda neler yapılır? Hangi anestezi uygulanır?

Karın germe ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılır.
Bu operasyon sırasında hasta hiç acı hissetmez. Genellikle 2-3 saat süren bir ameliyattır. Ameliyatta “mini abdominoplasty” ve “abdominoplasty” olmak üzere iki yöntem uygulanır. Çok az deformasyon oluşmuş karınlara “mini abdominoplasty”, ileri dereceki karın sarkma vakalarında “abdominoplasty” uygulanır.

Karın çevresindeki birikmiş yağlar liposuction yöntemi ile alındıktan sonra kesi yapılarak karın kasları varsa göbek fıtığı tamir edilir, karın duvarı gerginleştirilir.

Ameliyattan sonra cilt altına biriken sıvıları dışarı atmak için bir dren yerleştirilir. Bu dren 2. veya 4. günde alınır. Dikişler ortalama 12 gün içinde alınmaktadır. Bu süreçten sonra hasta günlük yaşamına dönebilir. İlk haftalarda bir miktar şişlikler ve morluklar oluşabilir, bunlar zamanla azalır.

Ameliyatın kesin sonucu bir ay sonunda görülebilmektedir.

Karın germe ameliyatı

Doğum sonrası veya kilo alıp verme sonucu, karin kaslarının anatomik olarak gevşemesi karin bölgesinde sarkmalara ve dolayısıyla estetik olmayan bir görünüme neden olur. Bu görünüm, hastanın kendi bedeni hakkında olumsuz düşünmesine neden olur ve hasta bu bölgeyi sürekli başkalarından saklama ihtiyacı duyar. Abdominoplasti (karin germe ameliyatı), karin bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını, karin duvarı kaslarının eski gerginliğine ulaşmasını sağlayan bir ameliyattır. Abdominoplasti uygulamasının hemen ardından karin bölgesinin görünümünde çarpıcı bir düzelme görülür. Karin germe ameliyatı özellikle liposuction ile beraber yapıldıysa, bel bölgesinde ve bel geçisinde de daha estetik ve derli toplu bir görüntü elde edilir.

Karın germe ameliyatı’ndaki gelişmeler ve yenilikler

Yıllarca bu ameliyat karın bölgesinin ortasını düzeltmek amacıyla uygulandı. Sadece sarkık ve çatlak deriler çıkarıldı ve yapılan iz en azda tutulmaya çalışılarak bel ve kasık bölgesi önemsenmedi. Oysaki sadece karın ortasındaki bariz çatlaklar ve sarkma tedavi edilir ama daha az göze batan kasık ve bel tedavi edilmezse elde edilecek sonuçta tatmin edici olmaz. Son yıllarda yapılan en büyük yenilik bütün karın, bel ve kasıklara beraber değerlendiren ve hepsinde ortak olan problemi aynı anda düzelten tekniklerin ortaya çıkması oldu.
Artık bu teknikler ile bel ve kasık bölgelerini de toparlamak ve hamilelik öncesinden bile daha iyi bir görüntü elde edebilmek mümkün. Birçok hasta bu ameliyattan sonra hamile kalmadan önceki hallerinden de düzgün bir karın ve bele sahip olabiliyorlar.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılır?

İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya seri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda,düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Alternatif Tedaviler Nelerdir?

Vakum eşliğinde yağ alınması eğer iyi kalitede gergin bir cilt ve sınırlı yağ birikimi varsa ve karın duvarı sağlamsa, normal ağırlıktaki kişilerde alternatif olarak düşünülebilir. Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir, ancak deri sarkıklığına etkili olmaz. Riskler ve muhtemel komplikasyonlar diye adlandırılan, ameliyat sonrası beklenmeyen ancak olası olaylar alternatif tedavilerde de ameliyatın risklerini taşır. Abdominoplastinin Riskleri Nelerdir? Her yıl yüzlerce abdominoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Vücut kontürü düzeltme konusunda da uzmanlaşmış bir plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve önemli olan sizin abdominoplasti ile ilgili olanları anlamanızdır. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır.

Operasyon öncesi neler yapılmalı?

Kişi sigara kullanıyorsa buna ameliyattan dört hafta önce ve iki hafta sonrasına kadar ara vermelidir. Güneşte fazla kalmamalıdır.

E vitamini veya aspirin kullanıyorsa bunlara ara verilmeli, ağır diyet rejimlerinden uzak durulmalı. Soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon geçirilmesi, operasyonun ertelenmesine sebep olabilir.

Operasyon Sonrası

Karın bölgesinde birkaç gün sürebilecek şişlik ve ağrı oluşabilir. Bu ağrılar basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrılardır.

Ortalama 1-3 gün arası hastanede kalınması gerekebilir. Tam anlamıyla ameliyat öncesi rahatlığı hissedebilmeniz için birkaç ay gerekmektedir. 2-4 hafta sonra işinize dönebilirsiniz.Yara izlerinin tamamen iyileşmesi dokuz ay ile bir yılı bulabilir.

Düzenli egzersiz ve diyet ile mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Riskleri nelerdir?

Uzman bir plastik cerrah tarafından bu operasyon yapıldığı takdirde genelde çok iyi sonuçlar elde edilmektedir. Fakat her cerrahi işlemin belli miktarda bir riski vardır. Kişinin bu operasyona karar vermesinde risk ve faydaların karşılaştırılması esastır. Ameliyat öncesi inceleme ve değerlendirme, hastane şartlarının uygun olması ve uzman bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi ameliyat sonrası enfeksiyon ve kanama riskini en alta indirir. Yara iyileşmesinde, gecikme veya kötü yara iyileşmesi durumunda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Sigara içenlerde bu durum daha fazla görülmektedir.