Karın Germe Ameliyatına Dair Merak Edilenler

Karın bölgesindeki aşırı yağlanma, bombe görüntüsü, deride çatlaklar ve sarkmalar bireyi karın germe düşüncesine sevk etmektedir. Diyet ve spor destekli tüm çalışmalara rağmen, herhangi bir gelişme kaydedemeyen fakat vücud hatları düzgün olan ve herhangi bir sağlık problemi bulunmayan her yetişkin birey, gönül rahatlığıyla karın germe ameliyatı olabilmektedir. Vücudun belli bölgelerindeki bu deformasyonlar kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkilemekte ve bir süre sonra bunun takıntıya dönüşmesine neden olmaktadır.

Kilo vermek isteyen aşırı obez veya doğum yapmaya hazırlanan kişiler karın germe ameliyatını ertelemek durumundadır. Bu ameliyata karar vermeden önce herhangi bir engel olup olmadığını öğrenebilmek adına ameliyatı yapacak cerrahla detaylı bir görüşme yapılması gerekmektedir. Bu ameliyat kişiye özgüvenini geri verecek fakat hayal edilen ideal vücut ölçülerine kavuşmasını sağlamayacatır. Bu nedenle ameliyatı yapacak olan cerrahtan gerçek ve doğru bilgiler alınmalıdır. Hasta eğer sigara kullanıyorsa, ameliyattan önce 3 hafta ve ameliyattan sonra 3 hafta olmak üzere en az 6 hafta sigaraya ara vermesi gerekmektedir. Ameliyat öncesi hastalık geçirmemeye özen gösterimleli, herhangi bir enfeksiyon durumunda cerrahla görüşülüp ameliyatın ertelenmesi sağlanmalıdır. Ameliyat olan kişinin, ameliyattan birkaç saat sonra kendine gelmesi beklenmektedir. Ameliyatta takılan drenler, ameliyattan 2-3 gün sonra alınmaktadır. Ameliyat dikişleri ise ameliyattan 10 gün sonra alınmakta, 15-20 gün sonra ise hasta eski hayatına geri dönmeye başlayabilmektedir. İyileşme süreci 6 ila 12 ay arasında olmaktadır. Ameliyat sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler, ameliyatı yapan cerrah tarafından hastaya bildirilmektedir.

Karın germe ameliyatı deride sarkmaların bulunduğu ve/veya karın kaslarının zayıf kaldığı hastalarda mükemmele yakın sonuç vermektedir. Ameliyat sonrasında düzenli egzersiz yapıldığı ve doktor kontrolündeki diyet programına uyulduğu takdirde bu mükemmellik korunabilecektir.

Blog içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.