Karın Germe Öncesi ve Sonrası

                Tıp dünyasında yaşanan gelişmeler estetik cerrahisinde de gün geçtikçe kendini göstermeye başladı. Açık ameliyatlar yöntemiyle gerçekleştirilen estetik operasyonlar tıpta yaşanan gelişmeler sebebiyle kapalı operasyonlara dönüşürken hastaların ameliyat sırasında ve sonrasında yaşadıkları eziyetler de gittikçe azaldı. Özellikle 30 yaş üstü bayanlar tarafından tercih edilen estetik operasyonlar güzellik kaygısı nedeniyle yapıldığı düşünülüp onaylanmasa da psikologlar kendi vücudunu beğenmeyen bireylerin de psikolojik olarak rahatsızlıklar yaşadığını ve psikolojinin de en az fiziksel sağlık kadar önemli olduğunu savunuyorlar. Vücut sağlığının fiziksel ve ruhsal iki aşamadan oluştuğunu ve bu iki aşamanın da aynı anda iyi olmadığı sürece tam anlamıyla bir sağlıktan bahsedilemeyeceğini söyleyen ruh bilimciler estetik operasyonları bu amaca hizmet etmeleri açısından destekliyorlar.

Estetik operasyonlar arasında özellikle 30 yaş üstü bayanlar tarafından tercih edilen karın germe operasyonları estetik cerrahide çok büyük yer tutmakta. Bayanları güzel bir vücut sahibi olmalarının önünde en büyük engel olan göbek ve bel bölgesi sıkıntıları yapılan karın germe ameliyatları ile giderilebiliyor. Karın gerdirme ameliyatlarından sonra hanımların karın bölgelerinde bikini ya da iç çamaşırları ile saklanabilen bir dikiş izi dışında hiçbir kalıntı bırakmadığı gibi rahatsızlık hissedilen bölgelerde gözle görülen bir değişim sağlıyor.

Doğumlardan sonra karın bölgesinde meydana gelen harbîyeler, ani kilo alma durumlarında oluşan çatlaklar, ani kilo verildiğinde oluşan sarkmalar ya da kilosu normal bir vücutta karın bölgesinde oluşan kitlesel yağların giderilebildiği bu operasyonların da kendilerine göre ufak riskleri var. Dikişlerde meydana gelen iltihaplanmalar ya da ani hareketler sonucu dikişlerin atması gibi sıkıntılar yaşanabilen bu operasyonlardan sonraki istirahat döneminde hastaların kendilerine ve dikiş yerlerine dikkat etmesi. Tedavi ve kontrollerini aksatmaması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.