Neden Karın Germe Ameliyatı

Karın gerdirme ameliyatı abdominoplasti ve tummy-tuck olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle doğum sonrası karın derisinde çatlak ve sarkmalardan, karın gevşekliğinden şikâyet eden kişilere uygulanmaktadır. Ayrıca karında bir bombeleşme de oluşur. Bunun sebebi karın kaslarının esnekliğini kaybedip, birbirinden ayrılmasıdır. Karın germe ameliyatı iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar full abdominoplasti ve mini abdominoplastidir. Full abdominoplasti ile karın bölgesindeki sarkmalar ve çatlaklar ortadan kaldırılırken, sarkmanın göbek altında olduğu daha hafif şikâyetler için ise mini abdominoplasti uygulanmaktadır. Bir başka karın germe çeşidi ise ileri obez kişilerin midelerine yapılan müdahaleler sonrası ortaya çıkmıştır. Karın bölgesindeki fazla kilolar ve oluşan fazla yağ sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Çok hızlı alınıp verilen kilo sonrası oluşan rahatsızlığı gidermek için yapılan ameliyat sonrası hasta bir gece hastane istirahatı yapıp, taburcu edilmektedir. Obezite hastalarında bu ameliyatlar obezitenin derecesine göre planlanır. Tam abdominoplasti hastaları ise hastanede en az üç gece kalmaktadırlar.

Bilinçsizce ve sporsuz yapılan diyetler sonucunda da kadınların ciltlerinin elastikiyetleri kayboluyor. Sonucunda da karın bölgesinin ön duvarında gevşeme ve sarkma meydana geliyor. Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılıyor. Ameliyat öncesi checkup yapılıyor, riskli bireyler ameliyata alınmıyor. Karın germe ciddi bir ameliyattır. Ameliyat tek başına 3 saate yakın sürerken, liposuction da yapıldığında daha uzun sürmektedir. Doğum sonrası sarkmalar için ameliyat olmak isteyen kadınların 1 yıl beklemesi gerekmektedir.

Ödemlerin kaybolması, hormonların dengesine oturması yaklaşık 6 ay – 1 yıl sürdüğünden bu bir sene içerisinde vücudun kendisini toplaması beklenmektedir. Ayrıca karın germe ameliyatlarının 30-60 yaş arasına yapılması söylenmektedir. 50 yaşından sonraki bireylerin sağlık durumları uygun değilse ameliyat önerilmemektedir. Aşırı obez bireylere de bu işlemler uygulanmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.